Dzień dobry, mamy kolejny temat z historii, przeznaczony na dwie lekcje.

Temat: Społeczeństwo  w Polsce pierwszych Piastów.

Jest to temat pod numerem 30 w podręczniku, na s. 168 – 171.  Tak samo brzmiący temat znajdziecie w zeszycie ćwiczeń na s. 76 – 77, są tylko dwa zadania. W pierwszym należy w okienkach wpisać takie słowa (lub określenia), z którymi kojarzy nam się dana grupa ludności. Dawno temu mieliśmy temat o stanach społecznych w czasach średniowiecza i poznaliście wówczas zajęcia, obowiązki i prawa poszczególnych grup ludności. Warto to sobie przypomnieć. Podpowiem po jednym przykładzie, np. chłopi – uprawa zbóż …., duchowni – modlitwa …., wojowie( czyli inaczej rycerze) – obrona kraju … Dopiszcie pozostałe skojarzenia w ramkach. Zadanie drugie dotyczy tak zwanych osad służebnych, których jak nazwa mówi służyły pobliskiemu księciu (grodowi) i wykonywały określone prace lub towary. Zaproponujcie nazwy osad służebnych  w ramce, tak by pasowały do podanych obok zadań, czy wytwarzanych produktów. Myślę, że ćwiczenia w tym temacie należą do jednych z łatwiejszych, a nawet przyjemnych. Co ciekawe, jest tu podana nazwa miejscowości, którą mamy w naszej gminie, skąd się ona wzięła? Zapewne dowiecie się po zapoznaniu z tematem.  Uzupełniony temat przyślijcie do oceny najpóźniej do 15 maja. Powodzenia, pozdrawiam k.ż.