Witam

Przed nami temat: Wojna w obronie konstytucji i II rozbiór Polski”.

Pamiętamy, że w 1772 r. Rosja, Austria i Prusy  dokonały I rozbioru Polski. Sejm Wielki (1788-1792) uchwalił konstytucję 3 maja, aby wzmocnić Polskę. Niestety posłowie obozu hetmańskiego pod pretekstem obrony swoich praw( złotej wolności szlacheckiej) porozumieli się z Rosją , aby obalić konstytucję.

W 1792 szlachta polska- obóz hetmański- w porozumieniu z Rosja zawarli akt konfederacji zwanej targowicką  (Targowica –miejscowość na Ukrainie). Wojska rosyjskie  wkroczyły do Polski. Niewyszkolona i mniejsza liczebnie polsko- litewska armia ( mimo wygranych bitew pod Zieleńcami i Dubienka) przegrała  z wojskiem rosyjskim.

Na początku 1793r. Rosja i Prusy podpisały traktat rozbiorowy w Grodnie. Jesienią  1793 r. sejm rozbiorowy w Grodnie  uznał ten traktat . Był to ostatni sejm w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Przepisz do zeszytu:

Przeciwnicy konstytucji 3 maja doprowadzili w porozumieniu z Rosją do zawiązania konfederacji targowickiej-1792. Był to pretekst do wkroczenia wojsk rosyjskich do Polski i wojny.  W 1793 nastąpił II rozbiór Polski .  Dokonały go Rosja i Prusy.

Praca domowa- napisz do 29 kwietnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:

Przedstaw (wymień) postanowienia  I i II rozbioru Polski- tzn. jakie ziemie utraciła Polska  w I i II rozbiorze na rzecz państw zaborczych- Rosji, Austrii i Prus?