1. wtorek 19 maja

Temat: Style funkcjonalne języka.

 1. Zapoznaj się z tematem z podręcznika – str. 313- 314.
 2. Zapamiętaj i zapisz zeszycie:

Styl to określony sposób doboru środków językowych (np. określonego słownictwa, form  gramatycznych czy konstrukcji składniowych) wybrany przez autora tekstu pisanego bądź mówionego do realizacji określonego celu wypowiedzi. Inaczej mówiąc, to sposób wyrażania myśli w mowie i piśmie.  

 1. Na podst. podręcznika sporządź w zeszycie notatkę na temat stylów urzędowego, naukowego, artystycznego, potocznego i publicystycznego. Uwzględnij, gdzie dany  styl występuje i jakie są jego cechy charakterystyczne.

Notatkę prześlij do sprawdzenia. 

 

 1. środa 20 maja

Temat: Cechy dobrego stylu.

 1. Przeczytaj temat z podręcznika str. 314 (ramka).
 2. Zapamiętaj i zapisz w zeszycie:

 

Dobry styl to styl, który jest dostosowany:

 • do okoliczności sytuacji – np. sytuacja oficjalna i nieoficjalna,
 • do adresata – np. inaczej sformułujesz wypowiedź do osoby bliskiej, a inaczej do kogoś, kogo ledwo znasz,
 • poruszanego tematu – np. poważny czy zabawny,
 • celów wystąpienia - prośba, rozkaz, zawiadomienie itp.

 

Dobry styl cechują: jasność, prostota, zwięzłość, jednolitość. 

 

 1. Zadanie 2 str. 315 oraz 7 str. 316. Odpowiedzi zapisz w zeszycie.
 2. Dzisiejszy temat kończy rozdział o zróżnicowaniu języka. Na zakończenie: kartkówka. Możesz ją wydrukować i wypełnić, a następnie sfotografować i przesłać do sprawdzenia lub odpowiedzieć na pytania w zeszycie i również przesłać zdjęcia do sprawdzenia (do czwartku do godz. 18).

 

 1. czwartek 21 maja

Temat: O tym, jak mitologiczne potwory pojawiają się w naszym życiu – Agatha Christie „Dwanaście prac Herkulesa”.

 1. Zapisz w zeszycie notatkę:

 Agatha Christie (1890 – 1976) to angielska pisarka, której powieści i opowiadania kryminalne są  jednymi z najpoczytniejszych dzieł na świecie. Przetłumaczono je na 45 języków.  Najsłynniejsze z nich: „Morderstwo w Orient Expresie”, „Dwanaście prac Herkulesa”, „Pułapka na myszy”.

 1. Zapamiętaj:

 „Dwanaście prac Herkulesa” Agathy Christie  to cykl dwunastu opowiadań, w których główny bohater Herkules Poirot  (belgijski detektyw) rozwiązuje  zagadki kryminalne. Każde opowiadanie wiąże się treściowo z jednym z dwunastu zadań mitologicznego Heraklesa (w mitologii greckiej: Herakles, w mitologii rzymskiej: Herkules) - patrz w podręczniku str. 229 Dwanaście prac Heraklesa. Na dzisiejszej lekcji analizujemy jedno  z tych opowiadań, a mianowicie „Hydra lernejska”.  Mitologiczna hydra lernejska to ogromny wąż morski o dziewięciu głowach. Na miejscu jednej ściętej głowy wyrastały dwie kolejne. Unicestwienie hydry było prawie niemożliwe, ponieważ jedna z głów była nieśmiertelna. Herakles pokonał potwora, wypalając rany po odciętych głowach i zakopując głowę nieśmiertelną.

 1. Przeczytaj opowiadanie „ Hydra lernejska” – podr. str. 228 – 242.
 2. Odpowiedz pełnym zdaniem na pytanie: Dlaczego detektyw Poirot porównał plotkę do hydry lernejskiej? Odpowiedź prześlij do sprawdzenia.

 

 1. piątek 22 maja

Temat: „Łatwiej zgładzić potwora aniżeli plotkę …”.

 1. Zapisz w zeszycie:

  Elementy świata przedstawionego w utworze

 1. Czas akcji – lata 30 XX wieku.
 2. Miejsce akcji – Anglia, Berkshire, Market Luoghborough.
 3. Bohaterowie: ………….. (wymień )
 4. Plan najważniejszych wydarzeń………. (napisz)
 5. Rodzaj i gatunek utworu (zapisz w zeszycie).

„Hydra lernejska” A. Christie – rodzaj: epika, gatunek: opowiadanie kryminalne.

Powieść (opowiadanie) kryminalna to taki utwór, w którym w centrum jest zbrodnia (łac. crimen), zaś fabuła prowadzi do odkrycia sprawcy tej zbrodni. Ze względu na prosty język zaliczamy ją do kultury masowej.

Prześlij do sprawdzenia plan wydarzeń i listę bohaterów (do wtorku 26 maja).