Ułatwienia dostępu

Drodzy rodzice i kochani uczniowie!

Znaleźliśmy się wszyscy w bardzo trudnej i zupełnie nowej sytuacji. Nikt z nas dotychczas nie mierzył się z pandemią, więc doświadczenia, które gromadzimy są  różnorodne. To niewątpliwie bardzo trudny czas i próba radzenia sobie w kryzysie. Pamiętajmy jednak, że z tej  lekcji możemy wynieść wiele nauki. Na wiele spraw musimy spojrzeć z innej perspektywy, nabrać dystansu i przypomnieć sobie, co jest w życiu najważniejsze. Każdy kryzys jest szansą na coś nowego, na pozytywną zmianę, na postęp, na wzmocnienie.

Pamiętajcie, że nie jesteście pozostawieni samym sobie, możecie korzystać z mojej pomocy jako pedagoga szkolnego. Czasami chwila rozmowy, może przynieść uspokojenie i uśmiech na twarzy. Może to niewiele, ale…

Wszelkie zapytania kierujcie na mój adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwońcie: 516570357.  Zapraszam do rozmowy!

                                                                                                                                                  Ewa Renkowska –pedagog szkolny

 

Kilka ważnych rad do rodziców:

 • Przede wszystkim uważnie obserwuj swoje dziecko, zwracaj uwagę na to, jak sobie radzi, czy nie zmieniły się jego reakcje – co może być cenną wskazówką jakiej rozmowy ono potrzebuje, jakie informacje, mogą mu pomóc odpowiedzieć na te potrzeby.
 • Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytania dziecka, mów o tym otwarcie, każdy z nas ma jednak ograniczoną wiedzę o wirusie. Jeśli dziecko przyłapie Cię na kłamstwie, może znacząco podupaść jego poczucie bezpieczeństwa – „Skoro mama kłamie, to na pewno jest bardzo źle”.
 • Nie obawiaj się pytań z serii: „Czy wszyscy umrzemy?”, „Czy czeka nas zagłada?” Pamiętaj, że dla dzieci, podobnie jak dla nas wszystkich, jest to zupełnie nowa, nadzwyczajna sytuacja.
  U dzieci takie wyjątkowe okoliczności często budzą nadmierny lęk. Dla nas zaś jest to wskazówka, że nasze dziecko naprawdę potrzebuje tej wiedzy, traktujmy je poważnie.
 • Pamiętaj, że dzieci bardzo uważnie przyglądają się także naszym reakcjom. Jeśli Ty często wpadasz w panikę, głośno wykrzykując nowe informacje, Twoje dziecko z pewnością tę panikę przejmuje. Jeśli nie pozwalasz dziecku wychodzić do kolegów, a sam wychodzisz na regularne zakupy, bądź przygotowany na pytania, dlaczego on nie może, a Ty tak.
 • Jeśli jednak Twoje dziecko nie chce rozmawiać, uszanuj jego decyzję, ale wskaż swoją dostępność – „OK, gdybyś jednak potrzebował rozmowy, jestem dla Ciebie w każdym momencie”. Bądź przy tym uważnym obserwatorem, co sprawia, że Twoje dziecko unika rozmowy – być może ilość informacji już go przerasta, może potrzebuje więcej czasu, a może
  po prostu wybrałeś zły moment na rozmowę.
 • Zwróć uwagę, że czas, który spędzimy razem w domach można wykorzystać na budowanie relacji rodzinnych, które dla dziecka są fundamentem poczucia bezpieczeństwa. Spędzajcie ze sobą dużo czasu, dużo rozmawiajcie, bawcie się razem, odbudujcie więzi, które na co dzień bywają czasowo ograniczone. Bądźcie dla siebie!
 • Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z lękiem, jaki wywołuje w nim epidemia, a Ty nie wiesz jak mu pomóc, nie umiesz sobie z tym poradzić, poszukaj pomocy u specjalisty.

 

Kilka ważnych rad do dzieci:

Kochani, skopiujcie informację poniżej, wklejcie do wyszukiwarki i przeglądnijcie informacje z poradnika.

Specjalnie opracowany poradnik:  Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?