Wywiad z psycholog dziecięcym p. Agnieszką Balla na temat zagrożeń internetowych

  Czy przez powszechny dostęp do Internetu, przez dostęp do tych samych treści, z których korzystają dorośli, dzieci mogą być narażone na niebezpieczeństwo?
  A.B. Oczywiście, że tak. Treści, które pojawiają się w Internecie i w ogóle w mass mediach musza być dostosowane do wieku dziecka. To, co może być przeznaczone dla dwunastolatka/trzynastolatka, nie może być udostępnione sześciolatkowi. Rozwój psychiczny dziecka ma ogromne znaczenie, nie możemy przeciążać tego, co dziecko może usłyszeć lub zobaczyć.

Czytaj więcej: Wywiad z psycholog dziecięcym p. Agnieszką Balla na temat zagrożeń internetowych

"Każde dziecko może nauczyć się reguł" – recenzja książki

  Autorka książki, Annette Kast-Zahn, jest dyplomowanym psychologiem i terapeutą. Pracowała w ośrodku dla dzieci trudnych i przychodniach pediatrycznych. Od roku 1991 prowadzi poradnię dla rodziców. Ma troje dzieci.

  Książka „Każde dziecko może nauczyć się reguł" wskazuje jak ustanawiać granice i wytyczać zasady postępowania dzieciom – od niemowlaka do wieku szkolnego.

Czytaj więcej: "Każde dziecko może nauczyć się reguł" – recenzja książki

DZIECI GRZECZNE I ,,NIEGRZECZNE"

  Dzieci nie rodzą się potworami. Ale niektórzy rodzice przez codzienne decyzje "hodują" niegrzeczne dzieci. Psychologowie podkreślają, że rodzice muszą wyznaczać dziecku granice, jasno określać co im wolno, a czego nie wolno. To potrzebne im dla poczucia bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: DZIECI GRZECZNE I ,,NIEGRZECZNE"

Pochwały mają moc

  Rodzicu !

  Pochwały mają moc
  Aby odnosić sukcesy wychowawcze warto nauczyć się dostrzegania pozytywnych zachowań u swojego dziecka. Wymaga to większego skupienia uwagi na jego zachowaniu i włożenia nieco wysiłku w zmianę dotychczasowego sposobu reagowania.
Wbrew powszechnym opiniom, dziecko często nagradzane i chwalone stara się być jeszcze lepsze! Z drugiej strony - dziecko stale krytykowane dochodzi do wniosku, że jego wysiłki i tak nie mają sensu, skoro rodzice okazują jedynie niezadowolenie.

Czytaj więcej: Pochwały mają moc

Jak pomóc dziecku w odrabianiu pracy domowej ?

  Samodzielna nauka dziecka w domu, zwana odrabianiem lekcji, stanowi niezwykle ważne ogniwo nauczania i wychowania. Praca domowa ucznia jest kontynuacją nauki szkolnej przygotowującej dziecko do samokształcenia. Odrabianie lekcji w klasach I – III ma zazwyczaj charakter utrwalający wiadomości i umiejętności nabyte w szkole. To właśnie w domu dziecko ma możliwość i okazję ponownego przemyślenia, czy rozszerzenia swojej wiedzy na określony podjęty w czasie lekcji temat. Może zastanowić się nad problemami poruszanymi w klasie, porozmawiać z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami i wyjaśnić wątpliwości, czy też dojść do samodzielnych wniosków.

Czytaj więcej: Jak pomóc dziecku w odrabianiu pracy domowej ?

Statystyki

Odsłon artykułów:
2303066

Ogląda nas

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna