"Śladami Powstania Styczniowego"

  22 maja 2013r miał miejsce objazd historyczny – „Śladami Powstania Styczniowego" w powiecie augustowskim (trasa objazdu: Lipsk – Krasnybór – Kozi Rynek – Gruszki – Skieblewo – Lipsk). Wzięły w nim udział dwie klasy naszego gimnazjum: I A i II B wraz z nauczycielami historii (K. Żabicka, T. Rutkowska, W. Jarmusik).
  Celem objazdu było pokazanie miejsc związanych z działaniami oddziału Konstantego Ramotowskiego „Wawra" oraz zaangażowanie lokalnej ludności w walki powstańcze. Dzięki odwadze i ofiarności społeczeństwa pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała. Pomniki i tablice upamiętniające ważne bitwy to świadectwo bohaterstwa powstańców, ale także testament dla pokoleń, które powinny wiedzieć, komu zawdzięczają wolność i niepodległość.

  Zobaczyliśmy miejsce stacjonowania oddziału „Wawra" na uroczysku Kozi Rynek, skąd organizowano akcje wypadowe po Augustowszczyźnie. Dzięki informacjom umieszczonym na pomniku w Krasnymborze uczniowie dowiedzieli się, gdzie w okresie od 4 kwietnia do końca września 1863r. stoczono najważniejsze bitwy. Następnie zatrzymaliśmy się przy pomnikach powstańców i AK-owców w Gruszkach oraz Skieblewie. W każdym z tych miejsc uczciliśmy pamięć poległych minutą ciszy, modlitwą oraz zapaliliśmy znicze.
  Ponadto z racji obchodów w tym roku 150. Rocznicy Powstania Styczniowego nasze gimnazjum wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 15 w Białymstoku ph. „Ślady Powstania Styczniowego na terenie województwa podlaskiego". Wysłaliśmy dwie prace. Album ucz. Justyny Sadowniczyk z kl. I A zdobył I miejsce i główną nagrodę w tymże konkursie. Uczniowie wspomnianych prac wraz z opiekunem p. Krystyną Żabicką uczestniczyli w uroczystym finale w/w konkursu w dniu 24.05.2013r. w Białymstoku. Odebrali nagrody i podziękowania. Gratulujemy.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2436970

Ogląda nas

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.