W tym tygodniu proponuję obejrzeć film na youtube  „Stalin - najwięksi zbrodniarze” –czas trwania 23 min i 15 sek. Film jest związany z tematem o stalinizmie w ZSRR. Ukazuje jak Stalin objął władzę w ZSRR ( nazwa od 1922 r), jak likwidował przeciwników politycznych (czystki). Zobaczymy jak podjął próbę przemysłowej odbudowy kraju(industrializacja) i rolniczej(kolektywizacja), jak oddawano mu cześć(kult jednostki). Zwróćcie uwagę na wykorzystano  dzieci do tworzenia wizerunku Stalina jako dobrego człowieka (zdjęcie z dziewczynką) NKWD wspomagało Stalina w dyktaturze, likwidowało przeciwników władzy poprzez wyroki śmierci lub zsyłki do obozu w głąb Rosji(GUŁAG).

Na str.185  w podr. Jest mapa. Proszę z niej odczytać i wynotować do zeszytu miejsca(miasta) – główne centra industrializacji i te , w których pracowali więźniowie.

Jak wrócimy do szkoły to zeszyty przejrzę.

Pozdrawiam, życzę zdrowia, spotkamy się za tydzień.

Teresa Rutkowska