Wyniki konkursu literackiego o dopalaczach

  W marcu 2015 r. uczniowie klas drugich gimnazjum w ramach profilaktyki antynarkotykowej pisali rozprawki na temat: Dopalacze mogą cię wypalić. Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja wyłoniła zwycięzców:

  • I miejsce: Monika Danilczyk z kl. II A
  • II miejsce: Klaudia Jermak z kl. II C
  • III miejsce: Justyna Łukaszewicz i Aleksandra Gawrylik z kl. II C

  Zwycięzcy otrzymują nagrody. Serdecznie gratulujemy.

  Oto dwie najwyżej ocenione rozprawki.

Klaudia Jermak, kl. II C

Dopalacze mogą cię wypalić
  Czy dopalacze mogą cię wypalić? Jest to trudne pytanie, na które postaram się znaleźć odpowiedź. Dopalacze są to substancje psychoaktywne, które powodują zmianę w zachowaniu człowieka. Moim zdaniem dopalacze mogą wypalić, czyli doprowadzić człowieka do śmierci.
  Zacznę może od nałogów. Najczęściej po dopalacze sięgają młodzi ludzie, którzy buntują się, mają problemy lub biorą przykład ze starszych kolegów. Niestety osoby te nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Zaczyna się od spróbowania, a najczęściej kończy się na poważnym uzależnieniu. Po spożyciu dopalaczy umysł takiej osoby pracuje zupełnie inaczej. Uzależniony zmienia swoje zachowanie i traci kontrolę nad sobą. Bardzo często prowadzi to do samobójstw.
  Drugą sprawą jest wpływ na zdrowie. Nałogowcy, którzy codziennie sięgają po dopalacze, poważnie narażają swoje życie. Organizm takiej osoby jest wyczerpany i osłabiony. Po odpowiedniej dawce pojawiają się zwidy i halucynacje. Uzależniony traci kontrolę nad własnym zachowaniem i wykonuje czynności, których myśląc trzeźwo nigdy by nie zrobił. Dość często osoby takie tracą na wadze, mają przekrwawione oczy i zwężone źrenice.
  Na zakończenie rozważę kwestię związaną z przedawkowaniem dopalaczy. W ciągu roku nadużywanie substancji psychoaktywnej wciąż prowadzi do dużej ilości zgonów. Bardzo łatwo dochodzi do przedawkowania, ponieważ nie każdy zna zakres tolerancji swojego organizmu na daną substancję. Jednak najbardziej niebezpieczne jest łączenie ze sobą różnych narkotyków lub mieszanie ich z alkoholem. Zdarza się także, że osoby niemające kontaktu z chorymi nie potrafią rozpoznać objawów uzależnienia, nie posiadają wiedzy na temat pomocy lub w obawie o własne zdrowie pozostawiają taką osobę samą sobie.

Podsumowując, stwierdzam, że dopalacze wypalają każdą osobę, która je zażywa. Niektórym udaje się powrócić do normalnego życia, jednak większość uzależnia się bądź umiera.


Monika Danilczyk, kl. II A

Dopalacze mogą Cię wypalić

  Według definicji słownikowej dopalacze to substancje psychoaktywne o działaniu pobudzającym. Uważam, że są to narkotyki bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Mogą one nas wypalić od środka prędzej czy później.
  Po pierwsze, dopalacze wpływają negatywnie na psychikę człowieka. Ponieważ są to substancje psychoaktywne o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, mogą spowodować, np. powstanie stanów lękowych, depresyjnych, mogą też wyzwalać uśpioną psychozę, schizofrenię. Może dochodzić również do uszkodzeń, które ujawniają się dopiero po wielu latach, np. w postaci zaburzeń osobowości czy pamięci. Takie stany mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa.
  Po drugie, dopalacze wyniszczają organizm człowieka od wewnątrz. Najczęstsze objawy zatrucia to: bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy itp. Do poważniejszych objawów należą: zawał serca, udar mózgu, śpiączka, niewydolność nerek czy wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe, np. alergików, cukrzyków.
  Po trzecie, wpływają negatywnie na więzi międzyludzkie. Pojawiają się częstsze kłótnie rodzinne, może nawet dojść do rękoczynów. Substancje zawarte w tzw. słabszym narkotyku zwiększają agresję. Przejawia się to większą impulsywnością, wybuchami złości, chwiejnością emocjonalną. Psują się relacje między rówieśnikami. Dochodzi nieraz do bójek i ostrej wymiany zdań.
  Z moich argumentów wynika, że dopalacze mogą zniszczyć nam życie i wywołać nieodwracalne skutki uboczne. Dlatego powinno unikać się zażywania tych substancji.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2396472

Ogląda nas

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna Gimnazjum Konkursy Wyniki konkursu literackiego o dopalaczach