W 70. ROCZNICĘ OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ

  W niedzielę, 19 lipca, na wzgórzu w Gibach zebrało się wielu ludzi, aby uczcić pamięć setek Polaków – ofiar największej zbrodni sowieckiej popełnionej po zakończeniu II wojny światowej – Obławy Augustowskiej, zwanej także Małym Katyniem. Oddziały sowieckie aresztowały kilka tysięcy osób, z których ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś ich losy nie są znane.

  Uroczystości rozpoczęła msza święta, którą odprawił JE Biskup Ełcki Jerzy Mazur. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, podlascy parlamentarzyści oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, który wkłada wiele trudu w poznanie losów ofiar Obławy. Po mszy miał miejsce apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Obchody odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W skład Komitetu Honorowego weszli Biskup Ełcki, Prezes IPN i Marszałek Województwa Podlaskiego.
  Podczas tak ważnych uroczystości nie mogło też zabraknąć harcerzy. Nasza drużyna wystąpiła w roli drużyny sztandarowej i pomimo upału dzielnie pełniła swoją służbę. Pomimo młodego wieku nie wolno nam zapomnieć o naszych przodkach i ofierze ich życia.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2396543

Ogląda nas

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna Zajęcia pozalekcyjne Harcerstwo W 70. ROCZNICĘ OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ