WOLNTARIUSZE SPACERUJĄ PO LIPSKU

  W piątkowe popołudnie wybraliśmy się poznać dokładniej historię Lipska. Naszą przewodniczką była rodowita mieszkanka miasteczka pani Krystyna Cieśluk. Spotkaliśmy się w parku przy pomniku „Zginęli za Polskę". Następnie przeszliśmy w miejsce, gdzie przed laty pobudowana była cerkiew (pozostały po niej tylko kamienie). Kolejnym miejscem był kopiec Wolności, tam usłyszeliśmy, jak kobiety fartuchami mozolnie usypywały ów kopiec. Dowiedzieliśmy się również, gdzie przed wojną były szkoły, gdzie odbywało się tajne nauczanie w czasie zawieruchy wojennej. Niesamowita historia dotyczyła Żydów, którzy również mieszkali w Lipsku. Ich tradycja mówiła, że przed wejściem do synagogi muszą wykąpać się w łaźni - oglądaliśmy to na starych fotografiach. A czy znacie legendy związane z Lipskiem? Była Baba Jaga, rzucająca uroki, drewniany krzyż, który w cudowny sposób „wygonił" z miasteczka chorobę. Wędrówka po Lipsku okazała się bardzo interesująca.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2435891

Ogląda nas

Odwiedza nas 92 gości oraz 0 użytkowników.