Łyk historii i kultury

  W środę 24 lutego 2016 r. uczniowie klas trzecich i nieliczne osoby z klas drugich gimnazjum udali się do Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku na spektakl „Czarnobyl. Last minute". Dla niektórych z nas było to pierwsze zetknięcie z prawdziwym teatrem i jego atmosferą, więc wyjazd poprzedziły lekcje poświęcone zasadom teatralnego savoir-vivru.

  Starannie przygotowani zarówno zewnętrznie (odpowiedni strój), jak i duchowo (podniosły nastrój) znaleźliśmy się w przybytku kultury wysokiej. Na miejscu okazało się, że spektakl jest niezwykły. Po pierwsze, na scenie umieszczono specjalne konstrukcje do siedzenia dla widzów, a więc kontakt widz-aktor był bardzo bliski. Można było niemal dotknąć elementów dekoracji czy stroju aktora. Dawało to niesamowity efekt – mieliśmy poczucie bezpośredniego uczestniczenia w ukazywanych zdarzeniach. Po drugie, niezwykły był temat sztuki. Dotyczył on wydarzeń sprzed 30 lat, kiedy to 26 kwietnia 1986 r. nastąpił wybuch reaktora jądrowego w ukraińskim mieście Czarnobyl. Działania i reakcje komunistycznej władzy ZSRR wydają się dziś nieracjonalne i zupełnie pozbawione sensu, ale jeszcze bardziej dziwne i bezsensowne są współczesne oferty niektórych biur podróży, które oferują wycieczki do wymarłego i opustoszałego Czarnobyla mimo istniejącego tam nadal bardzo wysokiego promieniowania. Do strefy czy też, jak to się ostatnio mówi, „do zony" jeżdżą grupy, małe i duże, nawet na kilka dni w zależności od zainteresowania i zasobności portfela.
  Spektakl przemawia ludziom do rozsądku, uświadamia skutki katastrofy w Czarnobylu, nawet te odległe czasie. Pokazuje tragedię zwykłych mieszkańców miasta, ale również członków ich rodzin i następnych pokoleń. Stanowi dla wszystkich przestrogę.
  Uczniowie naszego gimnazjum poznali niemal dotykalnie historię dotyczącą wybuchu w Czarnobylu. Była to bardzo pouczająca lekcja. Po przedstawieniu uczniowie spotkali się z aktorami występującymi w sztuce i mieli możliwość zadawania im pytań zarówno na temat wątków ukazanych w dramacie, jak też dotyczących pracy aktora teatralnego. Wyjazd okazał się pouczający, a uczniowie byli bardzo zadowoleni.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2423523

Ogląda nas

Odwiedza nas 487 gości oraz 0 użytkowników.