Uncategorised

  Patronem Szkoły Podstawowej w Lipsku jest ANASTAZJA MILEWSKA. Urodziła się 7 listopada 1895 roku w gminie Andrychów, pow. wadowicki, woj. krakowskie. Do seminarium nauczycielskiego uczęszczała w Bielsko – Białej. Ukończyła je z ocenami bardzo dobrymi. Przez kilka lat pracowała w Jaziewie, gmina Sztabin. W 1924 roku została przeniesiona do Lipska, gdzie w szkole uczyła matematyki i fizyki. Była nauczycielką wymagającą, ale lubianą przez uczniów i ich rodziców. Pracowała również społecznie. Cieszyła się wielkim autorytetem w środowisku. Starała się być wszędzie tam, gdzie ludziom była potrzebna jej pomoc. Była osobą szlachetną, darzoną przez mieszkańców Lipska wielkim szacunkiem. Podczas okupacji, ze względu na dobrą znajomość języka niemieckiego, była tłumaczem w komisariacie. Potem zlecono pracę tłumacza w tzw. gminie. Tam też starała się pomagać ludziom. Ryzykowała wiele, gdyż mając dostęp do wszystkich pism niemieckich, uprzedzała ludzi o grożącym im niebezpieczeństwie, aresztowaniach. Dzięki niej żyje wiele osób, które powiadomiła. Bardzo głęboko przeżyła aresztowanie męża i córki. W tak ciężkich chwilach starała się maksymalnie pocieszać tych, którzy byli w zwątpieniu, w trudnej i ciężkiej sytuacji. Mówiła, że Polska na te tereny powróci. Dla Niej Polska była czymś największym i najświętszym. W momencie, gdy zabierało Ją gestapo, zdążyła szepnąć synowi: „Nie zapomnij, że jesteś Polakiem”. W 1943 roku zabito niemieckiego policjanta, aresztowano wiele osób, w tym Anastazję Milewską, Jej męża i córkę. Przebywali w więzieniu w Grodnie. 13 lipca 1943 roku została rozstrzelana na fortach w Naumowiczach wraz z aresztowaną rodziną i pięćdziesięcioma mieszkańcami Lipska. Tak przeżyła swe krótkie życie i zginęła śmiercią bohaterską Wielka Nauczycielka, Prawa Polka, mieszkanka Lipska - Anastazja Milewska. Od 18 października 1980 roku Szkoła Podstawowa w Lipsku n/ Biebrzą nosi Jej imię

Samorządowe Przedszkole

  • ul. Miejska 4
  • 16-315 Lipsk
  • tel.: 87 642 30 55
  • fax: 87 642 30 59

Szkoła Podstawowa im. Anastazji Milewskiej

  • ul. Szkolna 1
  • 16-315 Lipsk
  • tel.: 87 642 30 59
  • fax: 87 642 30 59

Dyrektor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wicedyrektor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Administrator strony: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  1 września 1976 roku, w nowym, pięknym budynku szkoły, odbyła się w Lipsku Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolnego 1976/77. W nowocześnie wyposażonych pracowniach rozpoczęli naukę uczniowie z Lipska i okolicznych miejscowości.

  18 października 1980 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Anastazji Milewskiej. Od 1993 roku organizacyjnie przyporządkowano jako szkołę filialną – Szkołę Podstawową w Krasnem.

  Wyświęcenie Sztandaru Szkoły Dzięki sponsorom zakupiono w 2000 roku nowy sztandar szkoły. Uroczyste wyświecenie odbyło się 13 czerwca 2000r. 1 września 1999 roku w tym samym budynku rozpoczęli naukę uczniowie Gimnazjum.

  1 września 2004r powstał Zespół Szkół Samorządowych w Lipsku. Połączono Szkołę Podstawową w Lipsku wraz ze szkołami filialnymi w Krasnem oraz Gimnazjum i Przedszkolem w Lipsku.


  Kopiec wolności
  Usytuowany jest u zbiegu ulic Szkolnej i Nowodworskiej na placu Zespołu Szkół Samorządowych.

  W lalatach 1919-1922, dając wyraz głębokiego patriotyzmu i entuzjazmu odzyskania niepodległości, mieszkańcy Lipska usypali w czynie społecznym, sztuczne wzniesienie nazywając go Kopcem Wolności. Na jego wierzchołku umieszczono kamień z tablicą i napisem: "3.V.1922 - Dzieci Wolnej Polski". Prace nad podwyższeniem Kopca trwały do 1925 roku. W 1976 roku w związku z budową szkoły i niwelacją terenu, wysokość Kopca wzrosła o ponad 1,5 m. Od tego czasu ma on nowy kształt. Jest to miejsce cieszące się dużym szacunkiem mieszkańców. Kopiec jest jednym tego typu obiektem na terenach północno-wschodniej Polski.
Sztuczne wzniesienie w kształcie ściętego stożka, pokryte trawą. Obwód Kopca u podstawy - 74 m, u góry - 14 m, wysokość - 6 m, maszt 12,5 m. Szczyt betonowany, na który prowadzą betonowe schody. U podstawy masztu 3 betonowe znicze. U dołu przy wejściu, głaz z opisem: "Kamień ten umieszczony był na szczycie Kopca w 1920 roku".

Źródło:
   Jarmakowicz Marian, "Lipsk w historii i wspomnieniach mieszkańców", Lipsk 2001