6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej "Żubry"

Instruktorzy:

 - drużynowa - phm. Elżbieta Bielawska,
 - przyboczna - phm. Bożena Zaniewska,
 - przyboczny - phm. Leszek Zaniewski.


1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych

  Dzień ten skłania do zadumy nad życiem ludzkim i wspomnień nad tymi, którzy nas opuścili. Jest to oznaką szacunku i pamięci dla zmarłych. Na grobach składa się wieńce i zapala znicze. Harcerze wystawiają honorowe warty. Jak co roku nasza drużyna wypełniła to zadanie super. Dziękujemy Wam druhowie!

I RAJD ŚLADAMI ODDZIAŁU „HUBALA"

  8.10 2016r. nasza drużyna zorganizowała w Lipsku I Rajd Śladami Oddziału „Hubala". Do rajdu zgłosiło się 5 patroli: dwa z Dąbrowy z 1DDH „ Gladius", z Nowego Dworu z 4NDHSG „Złote Lwy" i dwa patrole z 6LDHSG „Żubry". Na starcie w godzinach porannych pojawiły się tylko trzy patrole. Patrole z Dąbrowy Bł w związku z chorobami zgłoszonych uczestników zrezygnowały z udziału. Pogoda nam dopisała mimo zapowiadanych deszczy. Rajd przebiegał bardzo sprawnie i w bardzo miłej atmosferze. Przygotowane zostało pięć punktowanych zadań.

Czytaj więcej: I RAJD ŚLADAMI ODDZIAŁU „HUBALA"

NOWA SIEDZIBA HARCERZY

  Dzięki wsparciu Burmistrza p. Lecha Łępickiego, rodziców: p. Bogdana Daroszkiewicza, p. Janusza Bielawskiego, p. Wojciecha Danilczyka, p. Katarzyny i Tomasza Tarasewicz oraz Dyrekcji ZSS nasi harcerze zmienili miejsce cotygodniowych zbiórek. Do tej pory harcerskie spotkania odbywały się w Muzeum Pisanki. Od 1 września druhny i druhowie swój nowy azyl mają w budynku przy ulicy Szkolnej 4. Pomieszczenie wymagało gruntownego remontu, harcerze z ochotą podjęli wyzwanie, ochotnicy rozpoczęli pracę.
  Nowy rok szkolny rozpoczęty, czas zacząć także nowy rok harcerski!
  Serdecznie zapraszamy na zbiórki, które odbywają się w piątki od godz. 17 w nowej harcówce!

PIERWSZA POMOC I ZBIÓRKA KASZTANÓW, ŻOŁĘDZI

  Jesień to pora, kiedy przyroda powoli przygotowuje się do zimy. Co roku harcerze z naszej drużyny włączają się w te przygotowania poprzez zbiór karmy dla zwierząt.
  Tym razem 30 września postanowiliśmy połączyć znajomość dwóch technik harcerskich. Część drużyny zapoznawała się z techniką jaką jest samarytanka dzięki p. Krysi, naszemu przyjacielowi drużyny. Druga część utrwalała technikę przyrodoznawstwa rozpoznając drzewa w parku i zbierając kasztany i żołędzie. Po zakończeniu akcji zastępy otrzymały trochę słodkości .
Zebrana przez nas karma została przekazana dla przedsiębiorcy leśnego p. Wojciecha Zaniewskiego. Mamy nadzieję, że pomoże ona zwierzętom przetrwać trudny zimowy okres i uchroni je przed głodem.

POCZĄTEK III SZTAFETY NIEPODLEGŁOŚCI W LIPSKU

  16 września 2016r. z Lipska z pod Kopca Wolności rozpoczęła swój start III Sztafeta Niepodległości. W ten sposób została uczczona 96 rocznica Bitwy Niemeńskiej. Nasze druhny i druhowie godnie uczcili pamięć tych, którzy walczyli o wolność w Polsce. Przy kopcu wystawiona została warta honorowa. Część harcerzy przebiegła krótki odcinek sztafety.

XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

  W Białymstoku odbył się w piątek (09 września) Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To zorganizowana po raz szesnasty uroczystość religijno-patriotyczna upamiętniająca tragiczne losy obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku
Uczestnicy przeszli spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, przy którym jest Grób – Pomnik Nieznanego Sybiraka. Tam została odprawiona msza św. celebrowana przez metropolitę białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego. Ostatnia część uroczystości odbyła się przy Pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka.

Czytaj więcej: XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru