6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej "Żubry"

Instruktorzy:

 - drużynowa - phm. Elżbieta Bielawska,
 - przyboczna - phm. Bożena Zaniewska,
 - przyboczny - phm. Leszek Zaniewski.


HARCERZE NA DOŻYNKACH W RYGAŁÓWCE!

  W niedzielę 04 września 2016 roku odbyły się Dożynki Gminy Lipsk. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. w Rygałówce, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe, symbolizujące tegoroczny plon oraz kosze owoców. Po oficjalnej części otwierającej rolnicze święto przyszedł czas na degustację tradycyjnych potraw regionalnych, Turniej Wsi oraz artystyczne prezentacje. Wszyscy chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności w szeregu konkurencji indywidualnych, przygotowanych i przeprowadzonych przez instruktorów 6 Lipskiej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Żubry". Wśród występujących na scenie zaprezentowali się również nasi harcerze, wykonując znane i lubiane piosenki.

JAK CO ROKU W JASIONOWIE

  28 sierpnia 2016r.w kolejną rocznicę pacyfikacji wsi Jasionowo o godz. 12.00, przy zbiorowej mogile pomordowanych odprawiona została uroczysta msza święta. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Kościoła, organizacji kombatanckich, władze harcerskie Chorągwi Białostockiej hm. Hanna Horodeńska Komendant ZHP Chorągwi Białostockiej, hm. Bogumił Dziedziul Zastępca Komendanta ds. pracy z kadrą i programu, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Wśród nich nie mogło zabraknąć harcerzy z naszej drużyny. W tym uroczystym dniu pełniliśmy służbę jako drużyna sztandarowa Chorągwi Białostockiej z 4 NDHSG „Złote Lwy". Natomiast razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji została wystawiona z naszych harcerzy warta honorowa przy pomniku. Mimo, iż od tamtych tragicznych wydarzeń minęło już tyle lat, nie wolno nam zapomnieć o tych, którzy stracili wówczas to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.

ŚWIĄTECZNA INTEGRACJA SASIEDZKA

  14 sierpnia 2016r. trzy drużyny naszego hufca 1 DDH „Gladius" , 2 DDW „Astat" im. KOP oraz 6 LDHSG „Żubry" wzięły udział we wspólnym przedsięwzięciu. W ramach świątecznej integracji sąsiedzkiej gmin Lipsk – Dąbrowa Białostocka zaśpiewali wspólnie na scenie piosenki harcerskie. Mamy nadzieję, że to nie ostatni.

W NAUMOWICZACH

  16 lipca 2016r. na zaproszenie p. Lecha Łępickiego – burmistrza Lipska grupa instruktorów i naszych harcerzy wzięła udział w wyjeździe na Białoruś. Pierwsza część tego wyjazdu obejmowała zwiedzanie Grodna. Następnie w godzinach popołudniowych wraz z grupą mieszkańców Lipska harcerze uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. sprawowanej w miejscu uświęconym krwią pomordowanych. Mieli okazję uczcić 73. rocznicę mordu na fortach w Naumowiczach mieszkańców Lipska. Harcerze pełnili honorową wartę, druh Hubert brał czynny udział w Liturgii Słowa. Na koniec uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Lipsk , Stanisław Betko- prawnuk błogosławionej Marianny Biernackiej oraz harcerze złożyli wieniec od mieszkańców naszej gminy. Była to piękna lekcja historii, patriotyzmu i wiary.

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE

  W sobotę, 9 lipca 2016 r., parafia MB Anielskiej w Lipsku przeżywała odpust ku czci bł. Marianny Biernackiej.
  Harcerze z naszej drużyny wzięli udział w oprawie liturgiczną podczas Mszy Św. o godz. 11.00 oraz pełnili wartę przy obrazie błogosławionej. Msza Św. w intencji mieszkańców Lipska pomordowanych na fortach w Naumowiczach w 1943 r. była celebrowana przez ks. Biskupa Jerzego Mazura.

„PER ASPERA AD ASTRA" – PRZEZ TRUDY DO GWIAZD

  „Per aspera ad astra" – przez trudy do gwiazd – pod takim hasłem odbył się w dniach 03-05.06.2016r. Zlot Hufca ZHP Sokółka. W tegorocznym zlocie, zorganizowanym na terenie bazy harcerskiej „Kamionek" w Kamiennej Nowej, uczestniczyło ponad 150 osób: instruktorów, wędrowników, harcerzy i zuchów z Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Lipska, Nowego Dworu i Sidry. Naszą drużynę reprezentowało 20 harcerzy i 3 instruktorów. Druhny i druhowie spędzili ten czas na zgłębianiu wiedzy harcerskiej w ramach poszczególnych zajęć programowych. Zajęcia przeplatane były grami terenowymi i sportowymi, wędrówką, warsztatami, dyskusją, wspólną zabawą na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej: „PER ASPERA AD ASTRA" – PRZEZ TRUDY DO GWIAZD