6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej "Żubry"

Instruktorzy:

 - drużynowa - phm. Elżbieta Bielawska,
 - przyboczna - phm. Bożena Zaniewska,
 - przyboczny - phm. Leszek Zaniewski.


W KRAINIE BAJKI

  Pod takim hasłem w dniach 28 – 29 stycznia odbył się tegoroczny biwak zimowy naszej drużyny. Podczas kolejnych zajęć mieliśmy okazję przypomnieć sobie bajeczki naszych rodziców i swoich lat dziecięcych. W czwartek z samego rana przygotowaliśmy szkołę do naszego wypoczynku. Zaraz potem odbył się apel na którym zostaliśmy zapoznani z regulaminami. Na apelu rozpoczynającym nasz biwak gościliśmy obie panie dyrektor, które życzyły nam bezpiecznego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń. Po apelu każdy zastęp miał za zadanie przygotowanie odpowiednich elementów obrzędowości, które dotyczyły wylosowanych wcześniej postaci z bajek.

Czytaj więcej: W KRAINIE BAJKI

HARCERZE WSPIERAJĄ WOŚP

  Już po raz 24 odbywał się ogólnopolski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  Pomysłodawcą i głównym organizatorem zbiórki publicznej jest Jerzy Owsiak. Nasza miejscowość również od wielu lat bierze udział w tejże akcji. W tym roku na prośbę Mateusza Rutkowskiego, naszego harcerza oraz głównego organizatora WOŚP w naszej miejscowości zostaliśmy poproszeni o włączenie się naszej drużyny do tychże obchodów. Postanowiliśmy zaśpiewać kilka piosenek z naszych płyt. Przekazaliśmy również na licytację naszą płytę „Ojczyzno ma – marzenia się spełniają".
  Dziękujemy Ci dh. Mateuszu za Twoje zaangażowanie, determinację i pomysł powołania tak licznej ekipy młodych ludzi do realizacji tak szczytnego przedsięwzięcia.

Zauważ człowieka

  "Zauważ człowieka". Tak brzmi hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Już po raz dwudziesty piąty harcerze i harcerki zostali strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.
  Akcję przekazywania BŚP w naszej chorągwi rozpoczęliśmy od wzięcia udziału w spotkaniu na granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy Białostockiej. Miało ono miejsce 17 grudnia. Tradycyjnie już odbyło się tam przekazanie Betlejemskiego Ognia polskim harcerzom z Białorusi. W spotkaniu wzięli udział: Konsul RP w Grodnie, przedstawiciele Chorągwi Białostockiej na czele z zastępcą komendanta hm. Andrzejem Bajkowskim, Komendant Hufca Sokółka, phm. Edytą Wilkiel, funkcjonariuszami SG z Kuźnicy oraz harcerze z Grodna i z Polski. Naszą drużynę reprezentował dh Leszek wraz z liczną grupą harcerzy.

Czytaj więcej: Zauważ człowieka

AMBASADORZY BŚP W WARSZAWIE

  W tym roku nasza drużyna miała zaszczyt zostać już po raz drugi Ambasadorami Betlejemskiego Światła Pokoju. Aby zasłużyć na miano Ambasadorów należało wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez Główną Kwaterę ZHP, co też uczyniliśmy. Konkurs polegał na wykonaniu 3 ozdób choinkowych charakterystycznych dla naszego regionu oraz wysłaniu zdjęcia swojej drużyny w pełnym umundurowaniu. Jakże miłym zaskoczeniem było zaproszenie naszej drużyny do udziału w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju do urzędów i instytucji centralnych w Warszawie wraz z członkami i instruktorami Głównej Kwatery ZHP.

Czytaj więcej: AMBASADORZY BŚP W WARSZAWIE

AKCJA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU Z SUKCESEM ROZPOCZĘTA

Betlejemskie Światło Pokoju

  W grudniu po raz 25 do Polski dotrze płomień zapalony w Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego – symbol nadziei na pokój między narodami, aby trafić do każdej instytucji i każdego domu. Z tej okazji Kwatera Główna ZHP wyszła z propozycją do drużyn z całej Polski, aby wzięły udział w akcji przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu i Senatu RP, Premierowi Rządu oraz szefom centralnych urzędów państwowych.

Czytaj więcej: AKCJA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU Z SUKCESEM ROZPOCZĘTA

ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE

ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE

  Wieczór andrzejkowy to najlepsza okazja, by dowiedzieć się, jaka czeka nas przyszłość. 27 listopada na zbiórce poprzedzającej ten wieczór harcerze przygotowali szereg wróżb i przepowiedni, a zarazem mogli sprawdzić, czy czeka ich miłość czy coś innego. Podczas wróżb co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Uczyliśmy się również nowych pląsów i zabaw przy muzyce. Na koniec zaś mieliśmy symboliczny poczęstunek. Wieczór upłynął nam w bardzo miłej a zarazem wesołej atmosferze.