6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej "Żubry"

Instruktorzy:

 - drużynowa - phm. Elżbieta Bielawska,
 - przyboczna - phm. Bożena Zaniewska,
 - przyboczny - phm. Leszek Zaniewski.


AKCJA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU Z SUKCESEM ROZPOCZĘTA

Betlejemskie Światło Pokoju

  W grudniu po raz 25 do Polski dotrze płomień zapalony w Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego – symbol nadziei na pokój między narodami, aby trafić do każdej instytucji i każdego domu. Z tej okazji Kwatera Główna ZHP wyszła z propozycją do drużyn z całej Polski, aby wzięły udział w akcji przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu i Senatu RP, Premierowi Rządu oraz szefom centralnych urzędów państwowych.

Czytaj więcej: AKCJA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU Z SUKCESEM ROZPOCZĘTA

ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE

ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE

  Wieczór andrzejkowy to najlepsza okazja, by dowiedzieć się, jaka czeka nas przyszłość. 27 listopada na zbiórce poprzedzającej ten wieczór harcerze przygotowali szereg wróżb i przepowiedni, a zarazem mogli sprawdzić, czy czeka ich miłość czy coś innego. Podczas wróżb co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Uczyliśmy się również nowych pląsów i zabaw przy muzyce. Na koniec zaś mieliśmy symboliczny poczęstunek. Wieczór upłynął nam w bardzo miłej a zarazem wesołej atmosferze.

Polak mały... współcześnie

  Polacy mimo upływu lat nadal w przeważającej liczbie są patriotami. Jak co roku 11 listopada nasza drużyna wzięła udział w uroczystym gminnym obchodzie tego święta. . Razem z wiernymi zebranymi w kościele parafialnym modliliśmy się w intencji Ojczyzny. Po mszy zaś wzięliśmy udział w przemarszu pod pomnik „Zginęli za Polskę" oraz Kopiec Wolności znajdujący się przy naszej szkole. W obu tych miejscach wystawiliśmy warty wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej Tego dnia harcerze zjednoczyli się i wspólnie upamiętnili historyczne wydarzenie, oddając cześć rodakom, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę.

Czytaj więcej: Polak mały... współcześnie

DLA TYCH KTÓRZY ODESZLI...

Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.

Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień -
Pierwszy dzień
Listopada.

Danuta Gellnerowa

  Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Jak co roku w okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych nasi harcerze udali się na cmentarz, aby zadbać o miejsce pochówku tych, którzy odeszli przed nami. Uporządkowany został Grób Nieznanego Żołnierza oraz wyszukane i wybrane przez samych harcerzy opuszczone i zaniedbane mogiły. Druhny i druhowie do powierzonego im zadania przygotowali się bardzo solidnie. Dziękujemy.
  1 listopada na harcerzy czekało drugie zadanie, które miało na celu pełnienie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy oddali swe życie za wolność Ojczyzny, jak też przy mogile dh. Krystyny Bartoszewicz, zasłużonej działaczki ZHP ziemi lipskiej. I to zadanie zostało wykonane perfekcyjnie. Dziękujemy.

HARCERZE NA PIESZYM RAJDZIE

  Pierwszy październikowy weekend przywitał nas słońcem i piękną pogodą. W sobotnie popołudnie 3 października nasza drużyna podzielona na trzy patrole udała się na jesienny rajd pieszy po gminie Lipsk. Organizatorkami wymarszu były: dh Monika Danilczyk i dh Karolina Zeziula. Tematem przewodnim wyprawy było hasło: Szare Szeregi. Punktem startowym nasza harcówka, z której patrole „Rudy", „Alek" i „ Zośka" wyruszały , aby zmierzyć się z kolejnymi zadaniami i dotrzeć do celu wędrówki, czyli miejscowości Rogożyn Stary. Na trasie czekały na nas zadania zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Przydała się znajomość szyfrów, musztry, sprytu, celności w rzucaniu granatem oraz wiele innych umiejętności przydatnych w harcerskim życiu. U celu wędrówki czekało na nas ognisko, przy którym trójka harcerzy: dh Wojtek, dh Karolina i dr Ola złożyło upragnione przyrzeczenie harcerskie. W czasie podsumowania wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe upominki. Do domów wracaliśmy zmęczeni, ale w dobrych humorach.
  Nasze podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które przyczyniły się do tego iż rajd się odbył: dh Moniki, dh Karoliny, p. Wojciecha Danilczyka, Państwa Dadura oraz p. Katarzyny Zieziula.

KOLEJNA AKCJA: KASZTANY I ŻOŁĘDZIE

  Kolejną jesienną zbiórkę rozpoczęliśmy zbieraniem karmy dla zwierząt na zimę. Jak co roku poszczególne zastępy przystąpiły do rywalizacji w zbieraniu kasztanów i żołędzi. Najwięcej karmy zebrał zastęp naszych najmłodszych harcerek. Po zakończeniu akcji poszczególne zastępy otrzymały słodkie upominki.
Zebrana przez nas karma została przekazana dla przedsiębiorcy leśnego p. Wojciecha Zaniewskiego. Mamy nadzieję, że pomoże ona zwierzętom przetrwać trudny zimowy okres i uchroni je przed głodem.

Statystyki

Odsłon artykułów:
1098412

Ogląda nas

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.