6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej "Żubry"

Instruktorzy:

 - drużynowa - phm. Elżbieta Bielawska,
 - przyboczna - phm. Bożena Zaniewska,
 - przyboczny - phm. Leszek Zaniewski.


Zauważ człowieka

  "Zauważ człowieka". Tak brzmi hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Już po raz dwudziesty piąty harcerze i harcerki zostali strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.
  Akcję przekazywania BŚP w naszej chorągwi rozpoczęliśmy od wzięcia udziału w spotkaniu na granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy Białostockiej. Miało ono miejsce 17 grudnia. Tradycyjnie już odbyło się tam przekazanie Betlejemskiego Ognia polskim harcerzom z Białorusi. W spotkaniu wzięli udział: Konsul RP w Grodnie, przedstawiciele Chorągwi Białostockiej na czele z zastępcą komendanta hm. Andrzejem Bajkowskim, Komendant Hufca Sokółka, phm. Edytą Wilkiel, funkcjonariuszami SG z Kuźnicy oraz harcerze z Grodna i z Polski. Naszą drużynę reprezentował dh Leszek wraz z liczną grupą harcerzy.

Czytaj więcej: Zauważ człowieka

AMBASADORZY BŚP W WARSZAWIE

  W tym roku nasza drużyna miała zaszczyt zostać już po raz drugi Ambasadorami Betlejemskiego Światła Pokoju. Aby zasłużyć na miano Ambasadorów należało wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez Główną Kwaterę ZHP, co też uczyniliśmy. Konkurs polegał na wykonaniu 3 ozdób choinkowych charakterystycznych dla naszego regionu oraz wysłaniu zdjęcia swojej drużyny w pełnym umundurowaniu. Jakże miłym zaskoczeniem było zaproszenie naszej drużyny do udziału w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju do urzędów i instytucji centralnych w Warszawie wraz z członkami i instruktorami Głównej Kwatery ZHP.

Czytaj więcej: AMBASADORZY BŚP W WARSZAWIE

AKCJA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU Z SUKCESEM ROZPOCZĘTA

Betlejemskie Światło Pokoju

  W grudniu po raz 25 do Polski dotrze płomień zapalony w Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego – symbol nadziei na pokój między narodami, aby trafić do każdej instytucji i każdego domu. Z tej okazji Kwatera Główna ZHP wyszła z propozycją do drużyn z całej Polski, aby wzięły udział w akcji przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu i Senatu RP, Premierowi Rządu oraz szefom centralnych urzędów państwowych.

Czytaj więcej: AKCJA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU Z SUKCESEM ROZPOCZĘTA

ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE

ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE

  Wieczór andrzejkowy to najlepsza okazja, by dowiedzieć się, jaka czeka nas przyszłość. 27 listopada na zbiórce poprzedzającej ten wieczór harcerze przygotowali szereg wróżb i przepowiedni, a zarazem mogli sprawdzić, czy czeka ich miłość czy coś innego. Podczas wróżb co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Uczyliśmy się również nowych pląsów i zabaw przy muzyce. Na koniec zaś mieliśmy symboliczny poczęstunek. Wieczór upłynął nam w bardzo miłej a zarazem wesołej atmosferze.

Polak mały... współcześnie

  Polacy mimo upływu lat nadal w przeważającej liczbie są patriotami. Jak co roku 11 listopada nasza drużyna wzięła udział w uroczystym gminnym obchodzie tego święta. . Razem z wiernymi zebranymi w kościele parafialnym modliliśmy się w intencji Ojczyzny. Po mszy zaś wzięliśmy udział w przemarszu pod pomnik „Zginęli za Polskę" oraz Kopiec Wolności znajdujący się przy naszej szkole. W obu tych miejscach wystawiliśmy warty wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej Tego dnia harcerze zjednoczyli się i wspólnie upamiętnili historyczne wydarzenie, oddając cześć rodakom, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę.

Czytaj więcej: Polak mały... współcześnie

DLA TYCH KTÓRZY ODESZLI...

Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.

Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień -
Pierwszy dzień
Listopada.

Danuta Gellnerowa

  Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Jak co roku w okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych nasi harcerze udali się na cmentarz, aby zadbać o miejsce pochówku tych, którzy odeszli przed nami. Uporządkowany został Grób Nieznanego Żołnierza oraz wyszukane i wybrane przez samych harcerzy opuszczone i zaniedbane mogiły. Druhny i druhowie do powierzonego im zadania przygotowali się bardzo solidnie. Dziękujemy.
  1 listopada na harcerzy czekało drugie zadanie, które miało na celu pełnienie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy oddali swe życie za wolność Ojczyzny, jak też przy mogile dh. Krystyny Bartoszewicz, zasłużonej działaczki ZHP ziemi lipskiej. I to zadanie zostało wykonane perfekcyjnie. Dziękujemy.

Statystyki

Odsłon artykułów:
1231514

Ogląda nas

Odwiedza nas 92 gości oraz 0 użytkowników.