6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej "Żubry"

Instruktorzy:

 - drużynowa - hm. Elżbieta Bielawska,
 - przyboczna - hm. Bożena Zaniewska,
 - przyboczny - hm. Leszek Zaniewski.


Zaproszenie

hfphiz16

HARCERSKA SŁUŻBA W WIELKIM TYGODNIU

  W środę 23 marca 2016r. nasza drużyna wzięła udział w ostatniej Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami naszego miasta. Nasi harcerze nieśli krzyż, natomiast harcerki oświetlały drogę płonącymi pochodniami. Część naszych dziewcząt w tym dniu śpiewało w scholi.
Harcerską służbę zakończyliśmy uczestnicząc w uroczystej procesji rezurekcyjnej, która rozpoczęła radosny okres świętowania Zmartwychwstania Pańskiego.

Podziękowanie

podziekowanie zbr

XIX RAJD ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863

XIX RAJD ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

  W sobotę, 5 marca, już po raz dziewiętnasty zuchy i harcerze Chorągwi Białostockiej wyruszyli na wędrówkę szlakiem Powstańców Styczniowych po Puszczy Knyszyńskiej.
  W tym roku naszą drużynę reprezentowały aż dwa patrole starszoharcerskie, prowadzone przez dh Damiana Jankowskiego i dh Kamila Bielawskiego. Oba patrole spisały się super. Ładna pogoda sprzyjała rajdowym trudom i wykonywaniu przygotowanych przez organizatorów zadaniom. Każdy z naszych harcerzy biorących udział w tym rajdzie może być dumny z tego, że pokonał własną słabość, zmęczenie i w ten sposób oddał hołd powstańcom, którzy na tej ziemi walczyli o wolność.
Podsumowaniem rajdu był wspólny apel, na którym zebrało się około 1000 harcerzy. Była harcerska modlitwa, salwa honorowa, a dzwon wolności zabrzmiał 153 razy na pamiątkę kolejnej rocznicy Powstania Styczniowego. Najlepsze patrole otrzymały pamiątkowe statuetki, a każdy uczestnik – certyfikat i znaczek uczestnictwa w rajdzie.

HARCERSKA DROGA KRZYŻOWA W KOŚCIELE

HARCERSKA DROGA KRZYŻOWA

  Wielki Post to czas zadumy nad własnym życiem oraz oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. To dobra okazja do harcerskiego uczestnictwa w rozważaniach Drogi Krzyżowej. W tym roku miało to miejsce 4 marca, a nasze słowa skierowane były głównie pod adresem harcerzy oraz ludzi młodych, choć z pewnością każdy znalazł tam coś dla siebie. Od wielu już lat harcerska Droga Krzyżowa wpisała się w tradycję naszego kościoła.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – CHWAŁA BOHATEROM

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – CHWAŁA BOHATEROM

  1 marca 2016 nasza drużyna brała udział w ogólnopolskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie – miejscu sławiącym się historią wytrwałej walki niezłomnych bohaterów, którzy trwali w lasach augustowskich do jesieni 1954 r., przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
  Pamięć poległych w obronie naszej wolnej Ojczyzny w Augustowie uczcili premier RP Beata Szydło, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł ziemi augustowskiej Jarosław Zieliński, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders, burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, wicewojewoda podlaski Jan Zabielski oraz przedstawiciele administracji samorządowej z regionu. Mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych koncelebrował ks. biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński.
  Podczas wtorkowych obchodów nasi harcerze uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób udzielających im wsparcia. Następnie wzięli udział w przemarszu pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. Wśród delegacji składających wiązanki byli nasi instruktorzy, którzy w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego oddali hołd poległym.

Statystyki

Odsłon artykułów:
1456631

Ogląda nas

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.