Pamiętamy...

Pamiętamy...

  W tym roku przypada 72. rocznica pacyfikacji wsi Jasionowo. Zbrodnia została dokonana przez żołnierzy niemieckich 26 sierpnia 1943 roku. Podczas pacyfikacji zginęło 58 osób, w tym 21 dzieci. Mieszkańcy Jasionowa byli zabijani strzałem w tył głowy, a kilkoro dzieci wrzucono do mogiły żywcem.
  W rocznicę tych wydarzeń 30 sierpnia o godz. 12.00, przy zbiorowej mogile pomordowanych mieszkańców wsi Jasionowo odprawiona została uroczysta msza święta. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Kościoła, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy. Wśród nich nie mogło zabraknąć też harcerzy z naszej drużyny. Wystawiliśmy wartę honorową przy pomniku. Z ciekawością i wzruszeniem wysłuchaliśmy relacji jednej z uratowanych z pogromu kobiet. Mimo, iż od tamtych tragicznych wydarzeń minęło już tyle lat, nie wolno nam zapomnieć o tych, którzy stracili wówczas to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.

W 70. ROCZNICĘ OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ

  W niedzielę, 19 lipca, na wzgórzu w Gibach zebrało się wielu ludzi, aby uczcić pamięć setek Polaków – ofiar największej zbrodni sowieckiej popełnionej po zakończeniu II wojny światowej – Obławy Augustowskiej, zwanej także Małym Katyniem. Oddziały sowieckie aresztowały kilka tysięcy osób, z których ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś ich losy nie są znane.

Czytaj więcej: W 70. ROCZNICĘ OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ

ZLOT HUFCA 2015

  W dniach 5-7 czerwca 2015 roku w bazie harcerskiej „Kamionek" w Kamiennej Nowej odbył się zlot drużyn Hufca Sokółka. W tym roku na zlocie pojawiło się wyjątkowo dużo zuchów i harcerzy. Naszą drużynę reprezentowała grupa 20 harcerzy.

Czytaj więcej: ZLOT HUFCA 2015

HARCERZE NA DNIACH LIPSKA

  W dniach 13-14 czerwca w naszym miasteczku już po raz kolejny świętowaliśmy Dni Lipska. W tym roku wyjątkowo dopisała nam pogoda. Było wiele atrakcji i wydarzeń kulturalnych.
  W sobotnie popołudnie z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lipska odbyła się gra miejska. Wzięli w niej udział również nasi harcerze. Patrole przeszły przez 6 punktów, na których trzeba było wykonać różne zadania związane z historią i tradycjami Lipska. Jednym z zadań było np. przebranie jednego z członków patrolu w strój Stefana Batorego. Były również zadania plastyczne, jak również wymagające pewnej wiedzy na temat Lipska.

Czytaj więcej: HARCERZE NA DNIACH LIPSKA

Z WIZYTĄ W STRAŻY GRANICZNEJ

  Piątkowa zbiórka (22 maja) była zdecydowanie nietypowa. Harcerze zostali zaproszeni na Placówkę Straży Granicznej w Lipsku. Nasza wizyta rozpoczęła się od obejrzenia pojazdów wykorzystywanych przez funkcjonariuszy w pracy. Następnie zwiedziliśmy część pomieszczeń znajdujących się w budynku placówki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sala zatrzymań. Podczas drugiej części wizyty harcerze mieli szansę poznać kulisy pracy funkcjonariuszy oraz dowiedzieć się, jak wygląda droga do podjęcia pracy w tym zawodzie. Funkcjonariusze przygotowali też pokaz sprzętu do udzielania pierwszej pomocy, jak również przypomnieli zasady postępowania w nagłych wypadkach.
  Dwie godziny minęły bardzo szybko, szczególnie że tematyka spotkania była ciekawa, a atmosfera bardzo ciepła. Mamy nadzieję, że współpraca z SG zaowocuje częstszymi spotkaniami i wspólnymi przedsięwzięciami.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2435676

Ogląda nas

Odwiedza nas 113 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna