W wolnym kraju

W wolnym kraju

„Lepszy w wolności kęsek byle jaki niż w niewoli przysmaki."
Adam Mickiewicz

  My, współcześni Polacy, mamy to szczęście, że żyjemy w wolnym kraju. Wolność jest wielkim darem, którego czasami nie doceniamy. Zapominamy o tych, którzy poznali smak niewoli i musieli walczyć, a czasem nawet poświęcić życie w imię wolności.
  Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Jest to dzień skłaniający do refleksji na temat patriotyzmu i ojczyzny, oraz do zwrócenia uwagi na polskie symbole narodowe: hymn, flagę biało-czerwoną i godło.

Czytaj więcej: W wolnym kraju

Czas zadumy

Czas zadumy

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci"
Wisława Szymborska


  Listopad daje nam szansę na chwilę refleksji, zastanowienia się nad swoim życiem i przywołanie wspomnień o tych, którzy już od nas odeszli. W tych szczególnych dniach udajemy się na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicze, wierząc, że już cieszą się oni chwałą „gdzieś tam wysoko". Zatrzymujemy się w tym naszym codziennym pędzie choć na chwilę, wyciszamy...

Czytaj więcej: Czas zadumy

W 71. rocznicę...

  W niedzielę, 31 sierpnia, we wsi Jasionowo jak co roku o tej porze zebrało się wielu mieszkańców gminy Lipsk, aby uczcić pamięć ofiar tragedii z 1943 roku. Była to już 71. rocznica pacyfikacji wsi. Zgromadzeni wokół zbiorowej mogiły podczas mszy św. modlili się w intencji pomordowanych. Na zakończenie mszy dokonano poświęcenia odnowionego pomnika. Był też apel poległych
i salwa honorowa.
  Podczas tak ważnych uroczystości nie mogło zabraknąć naszych harcerzy. Wzięliśmy udział we mszy, a także wraz z żołnierzami wystawiliśmy wartę honorową przy pomniku.
  Pomimo tego, że od tamtych czasów minęło wiele lat, nie możemy pozwolić, aby pamięć o tragicznie zmarłych mieszkańcach Jasionowa umarła razem z nimi...

WIELKIE ŚWIĘTOWANIE

10-lecie "Żubrów"

„Przyjaciele są jak ciche anioły,
które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać."


  Bieżący rok jest dla nas czasem szczególnym, gdyż w tym roku mija 10 lat od momentu, gdy zebrała się grupa młodych ludzi i pod opieką trójki nauczycieli zdecydowała się wspólnie spędzać swój wolny czas. I tak powstała nasza drużyna. Zdecydowaliśmy, że taką okazję trzeba właściwie uczcić. Stąd też pomysł zorganizowania „urodzin" drużyny.
  Po wielu przygotowaniach nadszedł dzień 13 września. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od udziału we mszy świętej w naszej intencji, by potem udać się do budynku szkoły na dalszą część uroczystości. Dumnie maszerowaliśmy ulicami miasta podążając za sztandarem Chorągwi Białostockiej ZHP. Obecność sztandaru była dla nas niemałym zaskoczeniem i powodem do ogromnej radości i dumy. Tę niespodziankę zafundował nam niezawodny nasz przyjaciel, hm Andrzej Bajkowski – komendant Chorągwi Białostockiej ZHP, który wraz z Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Chorągwi Białostockiej – hm Jolantą Kitlasz zaszczycił nas swoją obecnością. Urodzinowa zbiórka odbyła się w budynku naszej szkoły. Nie byliśmy tam sami. Na nasze zaproszenie przyszło liczne grono przyjaciół, którzy na przestrzeni tych lat niejednokrotnie wyciągali ku nam swoją pomocną dłoń.
W niecodziennej zbiórce wzięli udział: dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku - p. Lech Łępicki, w-ce dyrektor ZSS – p. Maria Bieciuk, p. Wiesław Jarmusik, radny powiatu augustowskiego, p. Alina Wąż - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Białymstoku, ks. Jerzy Lubak, ks. Mariusz Niedziałkowski, ks. Grzegorz Zwierzyński, chor. Maciej Karczewski – przedstawiciel Placówki SG w Lipsku, chor. Józef Kosakowski – przedstawiciel Placówki SG w Kuźnicy Białostockiej, p. Maria Hećman – przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Lipsku, p. Wiesław Bochonko – dyrektor MGOK w Lipsku, hm. Krystyna Łukaszewicz, p. Krystyna Krysiuk, przedstawiciele Stowarzyszenia „Pomóż Sobie", przyjaciele drużyny, rodzice harcerzy oraz harcerze.

Czytaj więcej: WIELKIE ŚWIĘTOWANIE

Peace Run w Lipsku

peacerun  7 sierpnia przez nasze miasteczko przebiegła sztafeta Biegu Pokoju, która każdego roku gości w ponad 100 krajach na 5 kontynentach. Głównym założeniem biegu jest rozwój harmonii świata poprzez przekraczanie granic kulturowych, religijnych i geopolitycznych między narodami.
  Na naszym terenie powitaliśmy biegaczy z różnych krajów Europy: Polski, Ukrainy, Czech, Mołdawii, Austrii, Niemiec, Rosji. Koordynator biegu podziękował za serdeczne przyjęcie i przedstawił ideę biegu. Biegacze zaśpiewali piosenkę autorstwa założyciela biegu. Po krótkim poczęstunku sztafeta ruszyła w kierunku Augustowa. Instruktorzy i harcerze z naszej drużyny mieli zaszczyt wspólnie z biegaczami sztafety przebiec odcinek trasy obrzeżami Lipska. Każdy z nas mógł przez moment nieść znicz pokoju oraz flagę Polski. Niosąc znicz mogliśmy przekazać swoje marzenia, życzenia do następnych krajów. Kilka zdjęć...

Statystyki

Odsłon artykułów:
2393707

Ogląda nas

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna