AMBASADORZY BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU 2014

  Już niedługo, jak co roku, do Polski zostanie przywiezione Betlejemskie Światło Pokoju, aby tu trafić do każdej instytucji i każdego domu. Z tej okazji Kwatera Główna ZHP wyszła z propozycją do drużyn z całej Polski, aby wzięły udział w akcji przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu i Senatu RP, Premierowi Rządu oraz szefom centralnych urzędów państwowych. W związku z tym ogłoszono konkurs, którego celem było wyłonienie 5 drużyn Ambasadorów Światła, którzy wraz z członkami i instruktorami Głównej Kwatery ZHP będą roznosić Betlejemskie Światło Pokoju do urzędów i instytucji centralnych w Warszawie.

Czytaj więcej: AMBASADORZY BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU 2014

ANDRZEJKOWY WIECZÓR

  Andrzejki zgodnie z polską tradycją przypadają na 30 listopada. My postanowiliśmy świętować na zbiórce poprzedzającej ten dzień, czyli 28 listopada.
  Wieczór andrzejkowy to przede wszystkim czas wróżb i przepowiedni. Tego wieczoru szukamy odpowiedzi na pytanie: "Co nas czeka w przyszłości?". I choć na uzyskane odpowiedzi patrzymy troszeczkę z przymrużeniem oka, to samo wróżenie jest okazją do świetnej zabawy i mnóstwa radości. Podczas andrzejkowej wróżby co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Pomiędzy kolejnymi wróżbami uczyliśmy się nowych pląsów. Na koniec zaś mieliśmy symboliczny poczęstunek. Wieczór upłynął nam m bardzo miłej atmosferze.

Czas zadumy

Czas zadumy

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci"
Wisława Szymborska


  Listopad daje nam szansę na chwilę refleksji, zastanowienia się nad swoim życiem i przywołanie wspomnień o tych, którzy już od nas odeszli. W tych szczególnych dniach udajemy się na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicze, wierząc, że już cieszą się oni chwałą „gdzieś tam wysoko". Zatrzymujemy się w tym naszym codziennym pędzie choć na chwilę, wyciszamy...

Czytaj więcej: Czas zadumy

W wolnym kraju

W wolnym kraju

„Lepszy w wolności kęsek byle jaki niż w niewoli przysmaki."
Adam Mickiewicz

  My, współcześni Polacy, mamy to szczęście, że żyjemy w wolnym kraju. Wolność jest wielkim darem, którego czasami nie doceniamy. Zapominamy o tych, którzy poznali smak niewoli i musieli walczyć, a czasem nawet poświęcić życie w imię wolności.
  Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Jest to dzień skłaniający do refleksji na temat patriotyzmu i ojczyzny, oraz do zwrócenia uwagi na polskie symbole narodowe: hymn, flagę biało-czerwoną i godło.

Czytaj więcej: W wolnym kraju

WIELKIE ŚWIĘTOWANIE

10-lecie "Żubrów"

„Przyjaciele są jak ciche anioły,
które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać."


  Bieżący rok jest dla nas czasem szczególnym, gdyż w tym roku mija 10 lat od momentu, gdy zebrała się grupa młodych ludzi i pod opieką trójki nauczycieli zdecydowała się wspólnie spędzać swój wolny czas. I tak powstała nasza drużyna. Zdecydowaliśmy, że taką okazję trzeba właściwie uczcić. Stąd też pomysł zorganizowania „urodzin" drużyny.
  Po wielu przygotowaniach nadszedł dzień 13 września. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od udziału we mszy świętej w naszej intencji, by potem udać się do budynku szkoły na dalszą część uroczystości. Dumnie maszerowaliśmy ulicami miasta podążając za sztandarem Chorągwi Białostockiej ZHP. Obecność sztandaru była dla nas niemałym zaskoczeniem i powodem do ogromnej radości i dumy. Tę niespodziankę zafundował nam niezawodny nasz przyjaciel, hm Andrzej Bajkowski – komendant Chorągwi Białostockiej ZHP, który wraz z Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Chorągwi Białostockiej – hm Jolantą Kitlasz zaszczycił nas swoją obecnością. Urodzinowa zbiórka odbyła się w budynku naszej szkoły. Nie byliśmy tam sami. Na nasze zaproszenie przyszło liczne grono przyjaciół, którzy na przestrzeni tych lat niejednokrotnie wyciągali ku nam swoją pomocną dłoń.
W niecodziennej zbiórce wzięli udział: dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku - p. Lech Łępicki, w-ce dyrektor ZSS – p. Maria Bieciuk, p. Wiesław Jarmusik, radny powiatu augustowskiego, p. Alina Wąż - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Białymstoku, ks. Jerzy Lubak, ks. Mariusz Niedziałkowski, ks. Grzegorz Zwierzyński, chor. Maciej Karczewski – przedstawiciel Placówki SG w Lipsku, chor. Józef Kosakowski – przedstawiciel Placówki SG w Kuźnicy Białostockiej, p. Maria Hećman – przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Lipsku, p. Wiesław Bochonko – dyrektor MGOK w Lipsku, hm. Krystyna Łukaszewicz, p. Krystyna Krysiuk, przedstawiciele Stowarzyszenia „Pomóż Sobie", przyjaciele drużyny, rodzice harcerzy oraz harcerze.

Czytaj więcej: WIELKIE ŚWIĘTOWANIE

Statystyki

Odsłon artykułów:
2435563

Ogląda nas

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna