I ŻUBR ŻYJE W PUSZCZY

I ŻUBR ŻYJE W PUSZCZY

  Pod takim hasłem w dn. 23.01 – 25.01 2013r. odbył się tegoroczny biwak zimowy 6 LDHSG „Żubry” w Lipsku.  Tematyka biwaku związana była z przyrodoznawstwem, a w szczególności z poznawaniem terenów Puszczy Augustowskiej.
  Największą atrakcją biwaku był z pewnością wyjazd do Nadleśnictwa Augustów.

Czytaj więcej: I ŻUBR ŻYJE W PUSZCZY

AKCJA: KASZTANY I ŻOŁĘDZIE

  Jesień to pora, kiedy przyroda powoli przygotowuje się do zimy. Co roku harcerze z naszej drużyny w swoisty sposób włączają się w te przygotowania poprzez zbiór karmy dla zwierząt na zimę.
  W tym roku po raz kolejny poszczególne zastępy przystąpiły do rywalizacji w zbieraniu kasztanów i żołędzi. Najwięcej karmy zebrał zastęp naszych najmłodszych harcerek. Po zakończeniu akcji poszczególne zastępy otrzymały słodkie upominki.
  Zebrana przez nas karma została przekazana dla przedsiębiorcy leśnego p. Wojciecha Zaniewskiego. Mamy nadzieję, że pomoże ona zwierzętom przetrwać trudny zimowy okres i uchroni je przed głodem. 

Palą się znicze...

"Palą się znicze…
Przypominają,
że ktoś odchodzi,
inni zostają.

Pośród cmentarzy
cichych uliczek
jak wierna pamięć –
palą się znicze…"
 
Ryszard Przymus

 

  Jak co roku w okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych harcerze udali się na cmentarz, aby zadbać o miejsce pochówku tych, którzy odeszli przed nami. Uporządkowany został Grób Nieznanego Żołnierza oraz wyszukane i wybrane przez samych harcerzy opuszczone i zaniedbane mogiły. Każdy zastęp sprzątnął dwa takie groby. Po wykonanej pracy odczuwaliśmy satysfakcję, że mamy swój wkład w obchody dni poświęconych zmarłym.
  1 listopada harcerze pełnili warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy oddali swe życie za wolność Ojczyzny, jak też przy nagrobku dh. Krystyny Bartoszewicz, zasłużonej działaczki ZHP ziemi lipskiej. Zapaliliśmy również symboliczne znicze na znak naszej pamięci o tych, których nie ma już wśród nas...

Harcerze u źródeł Biebrzy

  7 października już po raz czwarty harcerze z drużyn Hufca Sokółka udali się na wędrówkę w poszukiwaniu źródeł Biebrzy. Za przygotowanie rajdu odpowiedzialne były dwie drużyny: 1DDH „Gladius” i 4NDHSG „Złote Lwy”.

Czytaj więcej: Harcerze u źródeł Biebrzy

"Raduje się serce, raduje się dusza..."

  Słowa tej znanej pieśni patriotycznej często rozbrzmiewały w ostatnich dniach. Bo też nasze serca powinny się cieszyć, iż możemy żyć w wolnej Ojczyźnie, a wojnę możemy oglądać tylko w telewizji.
  Na zbiórce poprzedzającej Święto Niepodległości harcerze postanowili przypomnieć sobie, co oznacza tak często używane pojęcie „patriotyzm”. Kim jest patriota? To człowiek, który  kocha swoją ojczyznę i jest gotowy się dla niej poświęcić. Czy więc my możemy określić siebie tym mianem? Każdy z nas może i powinien zastanowić się nad tym i odpowiedzieć sobie na to pytanie. Harcerze przypomnieli sobie historię powstania święta, a poszczególne zastępy mogły wykazać się wiedzą na ten temat. Podczas zbiórki nie zabrakło też chwil radosnych. Do takich należał z pewnością mini konkurs poświęcony śpiewowi pieśni patriotycznych i żołnierskich. Każdy zastęp starał się zaprezentować wylosowany przez siebie utwór jak najlepiej i najciekawiej.
 

Czytaj więcej: "Raduje się serce, raduje się dusza..."

Więcej artykułów…

Statystyki

Odsłon artykułów:
2394087

Ogląda nas

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna