Palą się znicze...

"Palą się znicze…
Przypominają,
że ktoś odchodzi,
inni zostają.

Pośród cmentarzy
cichych uliczek
jak wierna pamięć –
palą się znicze…"
 
Ryszard Przymus

 

  Jak co roku w okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych harcerze udali się na cmentarz, aby zadbać o miejsce pochówku tych, którzy odeszli przed nami. Uporządkowany został Grób Nieznanego Żołnierza oraz wyszukane i wybrane przez samych harcerzy opuszczone i zaniedbane mogiły. Każdy zastęp sprzątnął dwa takie groby. Po wykonanej pracy odczuwaliśmy satysfakcję, że mamy swój wkład w obchody dni poświęconych zmarłym.
  1 listopada harcerze pełnili warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy oddali swe życie za wolność Ojczyzny, jak też przy nagrobku dh. Krystyny Bartoszewicz, zasłużonej działaczki ZHP ziemi lipskiej. Zapaliliśmy również symboliczne znicze na znak naszej pamięci o tych, których nie ma już wśród nas...

"Raduje się serce, raduje się dusza..."

  Słowa tej znanej pieśni patriotycznej często rozbrzmiewały w ostatnich dniach. Bo też nasze serca powinny się cieszyć, iż możemy żyć w wolnej Ojczyźnie, a wojnę możemy oglądać tylko w telewizji.
  Na zbiórce poprzedzającej Święto Niepodległości harcerze postanowili przypomnieć sobie, co oznacza tak często używane pojęcie „patriotyzm”. Kim jest patriota? To człowiek, który  kocha swoją ojczyznę i jest gotowy się dla niej poświęcić. Czy więc my możemy określić siebie tym mianem? Każdy z nas może i powinien zastanowić się nad tym i odpowiedzieć sobie na to pytanie. Harcerze przypomnieli sobie historię powstania święta, a poszczególne zastępy mogły wykazać się wiedzą na ten temat. Podczas zbiórki nie zabrakło też chwil radosnych. Do takich należał z pewnością mini konkurs poświęcony śpiewowi pieśni patriotycznych i żołnierskich. Każdy zastęp starał się zaprezentować wylosowany przez siebie utwór jak najlepiej i najciekawiej.
 

Czytaj więcej: "Raduje się serce, raduje się dusza..."

"Odważ się być dobrym"

  Takie hasło towarzyszyło tegorocznemu Betlejemskiemu Światłu Pokoju, które tradycyjnie już dzięki skautom i harcerzom wędrowało  od kraju do kraju niosąc ludziom pokój i nadzieję na lepsze jutro. 
  Nasza drużyna, podobnie jak w latach ubiegłych, postanowiła podzielić się Światłem z innymi ludźmi. W tym celu 20 grudnia delegacja harcerzy wraz z instruktorami udała się do Kuźnicy Białostockiej, by tam zapalić symboliczną świecę podczas uroczystości przekazania BŚP polskim harcerzom z Białorusi.  W uroczystości wziął udział Komendant Chorągwi Białostockiej – hm. Andrzej Bajkowski, a także konsul RP na Białorusi, Naczelnik Urzędu Celnego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjacielskiej atmosferze.

Czytaj więcej: "Odważ się być dobrym"

Statystyki

Odsłon artykułów:
2435759

Ogląda nas

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna