XIX RAJD ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863

XIX RAJD ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

  W sobotę, 5 marca, już po raz dziewiętnasty zuchy i harcerze Chorągwi Białostockiej wyruszyli na wędrówkę szlakiem Powstańców Styczniowych po Puszczy Knyszyńskiej.
  W tym roku naszą drużynę reprezentowały aż dwa patrole starszoharcerskie, prowadzone przez dh Damiana Jankowskiego i dh Kamila Bielawskiego. Oba patrole spisały się super. Ładna pogoda sprzyjała rajdowym trudom i wykonywaniu przygotowanych przez organizatorów zadaniom. Każdy z naszych harcerzy biorących udział w tym rajdzie może być dumny z tego, że pokonał własną słabość, zmęczenie i w ten sposób oddał hołd powstańcom, którzy na tej ziemi walczyli o wolność.
Podsumowaniem rajdu był wspólny apel, na którym zebrało się około 1000 harcerzy. Była harcerska modlitwa, salwa honorowa, a dzwon wolności zabrzmiał 153 razy na pamiątkę kolejnej rocznicy Powstania Styczniowego. Najlepsze patrole otrzymały pamiątkowe statuetki, a każdy uczestnik – certyfikat i znaczek uczestnictwa w rajdzie.

HARCERSKA DROGA KRZYŻOWA W KOŚCIELE

HARCERSKA DROGA KRZYŻOWA

  Wielki Post to czas zadumy nad własnym życiem oraz oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. To dobra okazja do harcerskiego uczestnictwa w rozważaniach Drogi Krzyżowej. W tym roku miało to miejsce 4 marca, a nasze słowa skierowane były głównie pod adresem harcerzy oraz ludzi młodych, choć z pewnością każdy znalazł tam coś dla siebie. Od wielu już lat harcerska Droga Krzyżowa wpisała się w tradycję naszego kościoła.

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ 2016

"Posłannictwem moim jest rozprzestrzeniane przyjaźni i braterstwa na całym świecie"
Robert Baden - Powell

Baden powell 1  Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego w rocznicę urodzin twórcy światowego skautingu sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Piątkową zbiórkę poświęciliśmy na przygotowanie się do hufcowych obchodów DMB. W tym uroczystym dniu podziękowaniami nagrodzeni zostali zastępowi i funkcyjni naszej drużyny. Przypomnieliśmy sobie ideę tego święta. Wykonaliśmy zadanie przedzbiórkowe, czyli przygotowaliśmy wiersz i piosenkę o jednej z drużyn naszego hufca.
W sobotę 20 lutego wyruszyliśmy do Nowego Dworu, aby wspólnie z zuchami i harcerzami z Dąbrowy Białostockiej, Sidry, Korycina, Sokółki i Nowego Dworu poczuć moc braterstwa i przyjaźni na wspólnym świeczkowisku. Na uroczystą zbiórkę przybył również Poseł pan Mieczysław Kazimierz Baszko, który skierował do zebranych życzenia dalszych sukcesów na harcerskim szlaku oraz wspierania i wychowywania kolejnych pokoleń w duchu harcerskich ideałów. Swoje podziękowanie wszystkim drużynom i życzenia wielu harcerskich przygód złożyła również druhna Komendant phm. Edyta Wilkiel.
  Podczas Dnia Myśli Braterskiej odbył się turniej „Drużyna z drużyn" o tematyce harcerskiej. Zajęliśmy III miejsce. Zostały również przyznane nagrody za I Hufcowy Turniej Strzelecki „Tarcza". I tak w kategorii harcerze starsi: I miejsce – dh. Karolina Zieziula natomiast III miejsce – dh Patryk Kudaj, w kategorii instruktorzy: I miejsce – dh. phm. Elżbieta Bielawska, II miejsce – dh. phm Bożena Zaniewska, zaś w kategorii plastycznej „ Snajper w ruchu" nasza drużyna zajęła III miejsce. Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć wspólnego śpiewania przy dźwiękach gitary, pląsów i wspólnie zatańczonej Belgijki.
Uroczystość zakończyła się zawiązaniem kręgu z harcerskim pożegnaniem.

Czuwajmy harcerze oraz sympatycy harcerstwa,
by serca naszych żar
rozjaśniał zwątpienie,
promieniał pokojem,
przyjaźni niósł dar,
by nigdy życzliwych nie brakło nam słów

Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – CHWAŁA BOHATEROM

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – CHWAŁA BOHATEROM

  1 marca 2016 nasza drużyna brała udział w ogólnopolskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie – miejscu sławiącym się historią wytrwałej walki niezłomnych bohaterów, którzy trwali w lasach augustowskich do jesieni 1954 r., przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
  Pamięć poległych w obronie naszej wolnej Ojczyzny w Augustowie uczcili premier RP Beata Szydło, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł ziemi augustowskiej Jarosław Zieliński, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders, burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, wicewojewoda podlaski Jan Zabielski oraz przedstawiciele administracji samorządowej z regionu. Mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych koncelebrował ks. biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński.
  Podczas wtorkowych obchodów nasi harcerze uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób udzielających im wsparcia. Następnie wzięli udział w przemarszu pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. Wśród delegacji składających wiązanki byli nasi instruktorzy, którzy w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego oddali hołd poległym.

W KRAINIE BAJKI

  Pod takim hasłem w dniach 28 – 29 stycznia odbył się tegoroczny biwak zimowy naszej drużyny. Podczas kolejnych zajęć mieliśmy okazję przypomnieć sobie bajeczki naszych rodziców i swoich lat dziecięcych. W czwartek z samego rana przygotowaliśmy szkołę do naszego wypoczynku. Zaraz potem odbył się apel na którym zostaliśmy zapoznani z regulaminami. Na apelu rozpoczynającym nasz biwak gościliśmy obie panie dyrektor, które życzyły nam bezpiecznego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń. Po apelu każdy zastęp miał za zadanie przygotowanie odpowiednich elementów obrzędowości, które dotyczyły wylosowanych wcześniej postaci z bajek.

Czytaj więcej: W KRAINIE BAJKI

Statystyki

Odsłon artykułów:
2317001

Ogląda nas

Odwiedza nas 189 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna