PRACOWITY WEEKEND U HARCERZY

PRACOWITY WEEKEND U HARCERZY

  Weekend 18- 20 .09.15r. u naszych harcerzy był bardzo pracowity.
Dwie nasze druhny Monika i Karolina zostały zakwalifikowane na drugą edycję kursu przewodnikowskiego „Odbezpiecz granat", który jest organizowany przez Kadrę Kształcącą Hufca Sokółka. Pierwszy zjazd odbył się w Bazie Harcerskiej „Kamionek" w Kamiennej Nowej. W Kadrze Kształcącej jako prowadzący znaleźli się nasi instruktorzy dh.Ela, dh.Bożena i dh Leszek.

Czytaj więcej: PRACOWITY WEEKEND U HARCERZY

"Koniec wojny. Nowe zniewolenia"

"Koniec wojny. Nowe zniewolenia"

  Co roku we wrześniu, w Białymstoku spotykają się Sybiracy z całego świata. W miniony piątek tj.11 września 2015r.nasi harcerze mieli ogromny zaszczyt jako drużyna sztandarowa wziąć udział w jubileuszowym, XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 przed Pomnikiem Katyńskim. Wszystkich zebranych powitał prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, który przybliżył obecnym historię i tragiczne losy Sybiraków. Powitał również obecną na marszu córkę Władysława Andersa Annę Marię Anders. Na miejscu pojawili się również politycy, samorządowcy, duchowieństwo, harcerze z drużyn białostockich oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Czytaj więcej: "Koniec wojny. Nowe zniewolenia"

Pamiętamy...

Pamiętamy...

  W tym roku przypada 72. rocznica pacyfikacji wsi Jasionowo. Zbrodnia została dokonana przez żołnierzy niemieckich 26 sierpnia 1943 roku. Podczas pacyfikacji zginęło 58 osób, w tym 21 dzieci. Mieszkańcy Jasionowa byli zabijani strzałem w tył głowy, a kilkoro dzieci wrzucono do mogiły żywcem.
  W rocznicę tych wydarzeń 30 sierpnia o godz. 12.00, przy zbiorowej mogile pomordowanych mieszkańców wsi Jasionowo odprawiona została uroczysta msza święta. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Kościoła, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy. Wśród nich nie mogło zabraknąć też harcerzy z naszej drużyny. Wystawiliśmy wartę honorową przy pomniku. Z ciekawością i wzruszeniem wysłuchaliśmy relacji jednej z uratowanych z pogromu kobiet. Mimo, iż od tamtych tragicznych wydarzeń minęło już tyle lat, nie wolno nam zapomnieć o tych, którzy stracili wówczas to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.

DOŻYNKI PARAFIALNO - GMINNE W KURIANCE

DOŻYNKI PARAFIALNO - GMINNE

  W niedzielę 06 września 2015 w Kuriance odbyły się I Parafialno - Gminne Dożynki. W obchodach nie mogło zabraknąć harcerzy z naszej drużyny. Na prośbę TPL odpowiedzialni byliśmy za przeprowadzenie konkurencji sportowo- rekreacyjnych oraz za sędziowanie meczu piłki nożnej. W tej roli jak najbardziej sprawdził się dh Leszek. W drugiej części dożynek mieliśmy zorganizować oprawę muzyczno- zabawową przy ognisku.

Czytaj więcej: DOŻYNKI PARAFIALNO - GMINNE W KURIANCE

W 70. ROCZNICĘ OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ

  W niedzielę, 19 lipca, na wzgórzu w Gibach zebrało się wielu ludzi, aby uczcić pamięć setek Polaków – ofiar największej zbrodni sowieckiej popełnionej po zakończeniu II wojny światowej – Obławy Augustowskiej, zwanej także Małym Katyniem. Oddziały sowieckie aresztowały kilka tysięcy osób, z których ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś ich losy nie są znane.

Czytaj więcej: W 70. ROCZNICĘ OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ

Statystyki

Odsłon artykułów:
2315553

Ogląda nas

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna