Ułatwienia dostępu

  W dn. 29 kwietnia 2024 r. uczniowie klas piątych wraz z wychowawczyniami w ramach realizacji ścieżki edukacyjnej „Spacerkiem po Lipsku”  obejrzeli ważne miejsca w naszej miejscowości i poznali ich historię.

Najpierw udaliśmy się do kościoła, gdzie pani Agnieszka Boruch w ciekawy sposób  wtajemniczyła nas w niezwykłą  historię tego miejsca oraz pokazała ważne miejsca w naszej świątyni. Następnie przeszliśmy na cmentarz żydowski. Tam pani Bożena Mucha  przedstawiła nam ciekawostki na temat życia Żydów oraz  przytoczyła historię związaną z ukrywaniem w czasie II wojny światowej rodziny żydowskiej przez Annę i Stanisława Krzywickich, którzy zostali za ten czyn uhonorowani odznaczeniem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Na koniec pod obeliskiem „Zginęli za Polskę”  poznaliśmy historię pomnika oraz przypomnieliśmy mieszkańców Lipska rozstrzelanych w 1943 r. na fortach w Naumowiczach. Pogoda tego dnia nam sprzyjała, więc z przyjemnością i zaangażowaniem uczniowie zdobywali wiedzę na temat ważnych miejsc w naszym mieście, co zostało nagrodzone drobnymi, słodkimi upominkami.