Jesteś jak diament, piękny i błyszczący. Każdy człowiek taki jest. Nie widzimy jednak tego w ludziach. Co gorsza, nie widzimy tego blasku także w sobie. Dlaczego? Nosimy MASKI! Jaką maskę nosisz Ty?
Koherencja serca
Zamknij oczy, połóż dłoń na serce, poczuj je i zacznij do niego oddychać –gdy robisz wdech, powietrze wpływa do serca, gdy robisz wydech – powietrze z niego wypływa. Pomyśl o kimś, kogo kochasz, lubisz lub dla kogo czujesz wdzięczność. Poczuj to uczucie w swoim sercu. Przez kilka kolejnych minut utrzymuj przyjemne obrazy w umyśle. Pozwól, by wypełniały całe Twoje ciało. W ten sposób wzbudzasz stan koherencji. Trenuj wchodzenie w stan koherencji codziennie!
Prawidłowe chodzenie
Oprzyj się plecami o ścianę. Ściągnij łopatki do tyłu. Kręgosłup prosto, głowa lekko uniesiona. To prawidłowa postawa do chodzenia. Zacznij chodzić, zachowując taką wyprostowaną sylwetkę. Potem połóż książkę na głowie i chodź, to pomoże tobie w utrzymaniu właściwej postawy. Ćwicz 5 min. przy piosence „Dalej, wesoło” - piosenki harcerskie (poszukaj tej piosenki na YouTube).
Skoki tygrysa-dalej ćwiczymy
Przygotuj książkę, taką bez obrazków, jeżeli nie masz, to może być podręcznik i wskaźnik. Pamiętaj o podpórce pod książkę, cichej muzyce i o tym, że tylko oczy się ruszają-głowa nie!
- Zrób gimnastykę oka - głowa nieruchomo, oczy patrzą w prawo, w lewo, do góry, na dół-powtórz 3 razy.
- Kartkowanie - skacz z kartki na kartkę, dotykając wskaźnikiem wyraz na każdej stronie-szybko, ale dokładnie. Szybko przekładaj kartki.
- Zygzak/wąż - suń wskaźnikiem po każdej stronie tekstu, robiąc nim ruchy podobne do ruchów wijącego się węża (zacznij od lewej strony wersu, ciągnij wskaźnik do prawej i jak wąż spływaj na dolny wers-od prawej płyń do lewej, tam w dół jak wąż na kolejny wers, itd. - wzrok pędzi po wersach za wskaźnikiem-8 minut.
- Ciągnij wskaźnikiem pod wersem, staraj się widzieć każdy wyraz, ale nie czytaj, nie musisz pamiętać wyrazów. Stopniowo zwiększaj tempo – 8 minut.
- Ćwicz codziennie.
Samoświadomość
Mini-Quiz
Weź kartkę z zeszytu. Podziel ją na 4 części. W każdej części wpisz kategorię: 1. książka, 2. roślina, 3. zwierzę, 4. budynek .
Teraz w każdej ćwiartce wpisujesz odpowiednie zdanie:
- Gdybym był książką, to jaką, dlaczego?
- Gdybym był rośliną, to jaką, dlaczego?
- Gdybym był zwierzęciem, to jakim, dlaczego?
- Gdybym był budynkiem, to jakim, dlaczego?
Prześlij odpowiedzi do mnie, żebym mogła na ich podstawie, scharakteryzować ciebie. Przeanalizuję i napiszę!
Pantomima „Kim chciałbym być?”
Zastanów się, jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości? Wybierz 3, które najbardziej ci się podobają. Przemyśl, jak je pokazać, nie używając słów. Poproś domowników, żeby spróbowali odgadnąć, jakie zawody ciebie ciekawią i kim chciałabyś być w przyszłości. Pokazuj każdy zawód za pomocą gestów, mimiki twarzy, ruchów ciała.
Ile masz masek?
„Maski” to obraz nas samych, jaki pokazujemy światu – w zależności od okazji zakładamy tę, która w danej chwili wydaje się najbardziej odpowiednia.
Czy na co dzień zakładasz podobne maski?
- kolega
- uczeń
- siostra/brat
- syn/córka
- ……….?
Quiz „Jaki masz styl-ile zakładasz masek?
Podaję listę zachowań. Postaw krzyżyk przy tych, które czasami ci się zdarzają.
- Robię się bardzo milczący………………………………
- Zaczynam kłótnię…………………………………………..
- Przechwalam się stopniami lub sukcesami…….
- Rozdzielam bijących się…………………………………
- Wpadam w złość……………………………………………
- Płaczę…………………………………………………………….
- Dużo mówię………………………………………………….
- Kończę odrabianie lekcji na czas……………………
- Wygłupiam się………………………………………………
- Ulegam komuś………………………………………………
Do każdego z zachowań dopasuj osobę (mama, tata, brat, siostra, koledzy, nauczyciel, dziadkowie, itd.), która byłaby zdziwiona, gdyby zobaczyła, co robisz.
Ile zachowań zaznaczyłeś? - …………………
Ile wszystkich osób wpisałeś? - …………….
(Każde pojawienie się jakiejś osoby to 1 pkt. Na przykład, jeśli przy którymś z zachowań napisałeś: dziadek, nauczyciel, najlepszy przyjaciel, sąsiad, liczy się to jako 4 pkt.)
Jeśli wpisałeś wiele osób(masz dużo punktów), prawdopodobnie masz wiele masek.
Jeśli wpisałeś niewiele osób, większości ludzi często pokazujesz swoje „prawdziwe ja”.
Ludzie chowają się za maskami w obawie, że ich prawdziwa osobowość nie zyska aprobaty otoczenia, czyli, że nie będą lubiani. W ten sposób dbają o to, by nikt nie poznał, jacy są w rzeczywistości.
Jak jest z Tobą?
Pozdrawiam, Ewa Renkowska